***متقاضیان می توانند با شماره تلفن گویای 1670 و با وارد نمودن شماره داخلی با واحد یا کارشناس مربوطه تماس حاصل نمایند***  
آخرین به روز رسانی : ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۲ تير ساعت ۱۰:۴۱
دوره آموزشي نظارت و اجراي اقامتگاه هاي بومي برگزار شد
زمان درج : ۱۳۹۸ شنبه ۱۲ مرداد ساعت ۱۲:۴۲ تعداد بازدید : 1293 نسخه چاپی

دوره آموزشي نظارت و اجراي اقامتگاه هاي بومي برگزار شد

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان به نقل از روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان، دوره آموزشي نظارت و اجراي اقامتگاه هاي بومي در راستاي تفاهم نامه چهارجانبه بين اداره کل آموزش فني و حرفه اي گيلان، اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گيلان، دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري گيلان و سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان روز سه شنبه 8 تير 98 در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد .

 در ابتدا مهندس مهرداد کاظمي آسيابر، نايب رئيس اول سازمان ضمن عرض خير مقدم به شرکت کنندگان به تدوين ضوابط و الگوهاي اقامتگاههاي بوم گردي توسط کارگروه معماري بومي سازمان اشاره کرد. مهندس کاظمي در سخنان خود گفت در اين تفاهم نامه شاهد هستيم 4 دستگاه اجرايي که ارتباط مستقيم با حوزه روستايي دارند طي يک همکاري مشترک به برنامه ريزي براي آموزش، نظارت و اجرا در حوزه گردشگري روستايي و بوم گردي پرداختند. وي افزود سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان به همت کارگروه معماري بومي در تلاشي قريب به يک سال با مطالعه معماري روستايي گيلان به 15 الگو براي اقامتگاههاي بوم گردي (جهت مشاهده اين الگوها اينجا کليک کنيد) دست يافته که اين الگوهاي پيشنهادي در سايت سازمان براي استفاده عموم قرار داده شده است .

در ادامه مدير کل آموزش فني و حرفه اي استان گيلان، محمد حسيني ضمن تشکر از زحمات سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان بيان کرد: طبق مصوبه جلسه شوراي مهارت استان که به مناسبت روز ملي کارآفريني در استانداري تشکيل شد، مقرر گشت سامانه مربوط به ساماندهي شاغلين و مهارت آموختگان صنعت ساختمان به زودي راه اندازي شود. حسيني اظهار اميدواري کرد اجباري شدن ثبت مهارت آموختگان در اين سامانه به کيفي سازي ساختمانها کمک بزرگي خواهد کرد. وي تصريح کرد از طريق اين سامانه پيمانکاران و استادکاران بر اساس عملکرد امتيازبندي مي شوند و اين امتيازها در انتخاب آنها در پروژه ها و کيفيت ساختمانها موثر خواهد بود .

سپس حميدرضا آذرپور، معاون امور گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گيلان ضمن تشکر از اين حرکت سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان و اداره کل فني و حرفه اي استان گفت براي اولين بار در کشور چنين تفاهم نامه اي با همکاري و هماهنگي 4 نهاد منعقد شده است. وي اين دوره و آموزشهاي آن را گام موثري در جهت حفظ روستاها و افزايش گردشگري خواند .

دکتر محمد مهدي رئيس سميعي، استاد دانشگاه و رئيس کارگروه معماري بومي سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان به لزوم استفاده از مصالح بومي در ساختمانهاي روستايي اشاره کرد و افزود در آيين نامه و مقررات کشور براي استفاده از چوب که مصالح غالب استان است ضوابطي ديده نشده در صورتيکه در مناطق لرزه خيز دنيا مانند ژاپن استفاده وافري از اين مصالح را شاهد هستيم .

دکتر رئيس سميعي بيان کرد لزوم انطباق پذيري از معيارهاي امروزي سواد بشر محسوب مي شود و اين انطباق پذيري در معماري هم بايد صورت بگيرد. تضاد موجود بين نيازهاي به روز و فضاهاي اوليه مورد نياز براي انسان امروزي با نگاه بومي و کالبد معماري روستايي خاطره انگيز، نيازمند تطابق است و اين تطابق در الگوهاي اقامتگاههاي بومي ديده شده است. وي هدف از تشکيل اين دوره را احياي فرهنگ بومي و ايجاد اشتغال و توسعه در روستا معرفي کرد و به استفاده از انرژي هاي اقليمي منطقه و حداقل بهره گيري از انرژي هاي تجديد ناپذير تاکيد کرد .

رئيس کارگروه معماري بومي سازمان گفت کارگاههاي اجرا و نظارت باعث ميشود روند اجرايي نادرست در احداث بناها تقليل يابد و مهندسين جزئيات ساختماني با تلفيق معماري سنتي و مدرن را با استفاده از تجربه ديگران بياموزند. وي اين دوره را فرصتي دانست تا شرکت کنندگان ابتکار و خلاقيت خود را نمايان سازند و با هم افزايي راهکارهاي نوين اجرايي را پيشنهاد دهند تا پس از بررسي مورد استفاده قرار بگيرد .

وي در ادامه ضمن نگاه اجمالي به معماري بومي روستايي گيلان، الگوهاي تهيه شده با توجه به معماري بومي مناطق را تشريح کرد و ضعفها و معايب طرحها را برشمرد .

اين دوره آموزشي در زمينه نظارت و اجرا در دوروز به صورت تئوري و يک جلسه عملي برگزار مي شود و دوره طراحي الگوها و مجموعه هاي اقامتگاه بومي نيز متعاقبا برگزار خواهد شد.

برچسب ها : فنی و حرفه ای

فراخوان های سازمانی
معرفی مراکز و دفترچه دوره های آموزشی
گزارش عملکرد 1398 اداره کل
آموزش مهارتی در حوزه گردشگری
شبکه تجهیزات کارگاهی
مهارت آموزی در محیط کار واقعی
درگاه ملی مجوزهای کشور
سایت قدیم
فیش حقوقی
سامانه استعداد یابی مهارتی
پیوند های سایت
سامانه ها
شبکه های اجتماعی
شوراهای فرهنگی ومذهبی