نیمی از مهارت آموختگان گیلان جذب بازار کار شدند
زمان درج : ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۹ دي ساعت ۱۴:۰۲ تعداد بازدید : 35 نسخه چاپی

نیمی از مهارت آموختگان گیلان جذب بازار کار شدند

رشت - ایرنا - سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان گفت: بر اساس نتایج رهگیری اشتغال مهارت‌آموختگان که هر ساله انجام می‌شود، نزدیک نیمی از مهارت آموختگان دوره های استاندارد مهارتی بخش دولتی فنی و حرفه ای این استان سال گذشته متناسب با مهارت خود جذب بازار کار شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان، عباس جمادی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس نتایج رهگیری سال گذشته اشتغال مهارت‌آموختگان در دوره های استاندارد و مهارتی بخش دولتی آموزش فنی و حرفه ای  در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال از فراگیران آموزش های مهارتی در گیلان، بیشتر متناسب با مهارت خود جذب بازار کار شده‌اند.

وی افزوذ: سال گذشته، پنج هزار و ۳۷۵ نفر در دوره های استاندارد و مهارتی بخش دولتی فنی و حرفه ای در گیلان شرکت کردند که بر اساس نتایج رهگیری اشتغال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، ۲۶۸۷ نفر نزدیک نیمی از مهارت آموختگان  مشغول به کار شده اند.

وی یادآور شد: این در حالی است که بخش دیگری از مهارت آموختگان، در دوره های مهارتی کوتاه مدت و در آموزشگاه های ازاد فنی و حرفه ای آموزش دیده اند که آمار اشتغال یافتگان این گروه ها در این آمار لحاظ نشده است.

وی درباره عدم جذب بقیه مهارت آموختگان بیان داشت: تعدادی از فراگیران برای یادگیری مهارت های بیشتر در دوره های فنی و حرفه ای شرکت می کنند و الزاما به دنبال راه اندازی کسب و کار نیستند.

جمادی افزود: نیاز مهارت آموختگان به شرکت در دوره های کارآفرینی و مهارت های کسب و کار و مهارت های نرم از جمله حل مساله، مذاکره، بازاریابی با هدف توانمندسازی آنان برای ورود به بازار کار موجب بالا رفتن میزان اشتغال می شود.

وی خاطر نشان کرد: شرایط کرونا، کسب و کارها را برای توسعه و جذب نیروی کار در محدودیت قرار داده که امید است با کاهش بیماری و محدودیت های کرونایی، شاهد رونق کسب و کارها به ویژه در حوزه خدمات باشیم.

 

جمادی با اشاره به ارائه آموزش‌های مهارتی در ۲۱ مرکز دولتی فنی و حرفه‌ای و بیش از ۷۰۰ آموزشگاه آزاد با همکاری بخش خصوصی خاطر نشان کرد: علاقمندان برای کسب مهارت‌های فنی و حرفه ای می‌توانند به این مراکز در شهرستان‌های مختلف گیلان مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری به ۱۸ هزار و ۱۰۰ نفر دوره آموزش‌های مهارتی در گیلان ارئه شد، اضافه کرد: این آموزش‌ها در قالب دوره‌های فنی و حرفه‌ای برای متقاضیان در این استان گیلان ارایه شده‌است.

سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان بیان داشت: آموزش‌های مهارتی در سه بخش دولتی مرکز ثابت و سیار شهری، آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای و کارگاه‌های بخش خصوصی به جامعه هدف فنی و حرفه‌ای استان ارایه شده است.

وی با بیان اینکه دوره‌های آموزشی یاد شده توسط مراکز دولتی و بخش خصوصی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان برای افراد فاقد مهارت و جویای کار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، اظهار داشت: در ۹ ماهه نخست امسال در بخش ثابت شهری یک میلیون و ۴۴۱ هزار و ۷۳۵ نفر ساعت در قالب هشت هزار و ۴۲۱ نفر دوره آموزش‌های مهارتی را دریافت کردند.

جمادی با بیان اینکه در بخش کارگاه سیار شهری نیز ۱۷۴ هزار و ۷۷۲ نفر ساعت در قالب یک هزار و ۶ نفر دوره آموزش‌های لازم مهارتی را فرا گرفتند، گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان در راستای توانمندسازی افراد فاقد مهارت جویای کار توانست با همکاری بخش خصوصی به دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی یک هزار و ۶۵۰ نفر دوره در قالب ۲۶۳ هزار و ۲۰۳ نفر ساعت آموزش‌های مهارتی ارایه دهد.

وی با اشاره به فعالیت فنی حرفه‌ای به جامعه هدف زندانیان خاطر نشان کرد: برای زندانیان یک هزار و ۵۰۷ نفر دوره در قالب ۲۹۶ هزار و ۷۸۵ نفر ساعت، برای دانش آموزان یک هزار و ۳۱۹ نفر دوره در قالب ۱۷۹ هزار و ۴۴۰ نفر ساعت، ساکنان مناطق روستایی هزار و ۲۱۹ نفر دوره در قالب ۱۸۶ هزار و ۵۵۹ نفر ساعت دوره‌های مهارتی برگزار شد.

سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با بیان اینکه به معتادان بهبود یافته ۶۷۴ نفر دوره در قالب ۹۰ هزار و ۱۵۷ نفر ساعت و سربازان وظیفه سه هزار و ۷۴۱ نفر دوره در قالب ۶۸۲ هزار و ۸۶۷ نفر ساعت آموزش‌های مهارتی ارایه شد، اضافه کرد: رسالت مهم سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ارتقای سطح مهارتی نیروی کار است.

وی با بیان اینکه اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان دامنه وسیعی از مخاطبان را تحت آموزش‌های مهارتی قرار می‌دهد، اظهار داشت: ۱۸ جامعه هدف شامل آسیب دیدگان اجتماعی، افراد دارای معلولیت، دانشجویان، دانش‌آموزان، زنان خانه‌دار و سرپرست خانوار، زندانیان، سربازان وظیفه، معتادان بهبودیافته و شاغلان بنگاه‌های اقتصادی ساکنان مناطق روستایی دامنه فعالیت اداره فنی و حرفه‌ای هستند.

فراخوان های سازمانی
اطلاعیه های آزمون
معرفی مراکز و دفترچه دوره های آموزشی
آموزش مهارتی در حوزه گردشگری
شبکه تجهیزات کارگاهی
مهارت آموزی در محیط کار واقعی
درگاه ملی مجوزهای کشور
سایت قدیم
فیش حقوقی
سامانه استعداد یابی مهارتی
پیوند های سایت
سامانه ها
شبکه های اجتماعی
اطلاعات آماری
شوراهای فرهنگی ومذهبی