به اطلاع بازدید کنندگان محترم می رساند؛ جهت دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه های مربوط به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان، به آدرس https://gilan.irantvto.ir مراجعه نمایند.  
پرسش های متداول
۲۷ مهر ۱۳۹۵ 13652


 
ماموریت سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور چیست ؟

سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور وابسته به وزارت كار و امور اجتماعي بر اساس ماده 151 قانون برنامه سوم ، متولي آموزش هاي فني و حرفه اي كوتاه مدت بوده كه فعاليت هاي آموزشي خود را در دو بخش دولتي و غير دولتي سازماندهي نموده است. ركن اصلي فعاليت هاي سازمان آموزش است كه عمليات اجرائي آن همگام با تازه هاي علوم و فن آوري روز با استانداردهاي بين المللي ، ماموريت و هويت سازمان را شكل مي دهد اين آموزش ها علمي ، عملي ، و كاربردي بوده كه به منظور ايجاد مهارت و تخصص به منظور كسب توانائي در احراز شغل ارائه مي شود و منجر به در يافت گواهينامه مهارت مي گردد.جهت گيري آموزش فني و حرفه اي كشور در ارائه آموزش هاي سازمان و مراكز مربوطه به ترتيبي است كه امكان ارائه هر نوع آموزشي ودر هر رشته و هر زمينه اي را قابل تصور مي نمايد.علاوه بر اين وجود رتبه بندي و درجه بندي خاص در هر رشته آموزشي بر تنوع و تعدد رشته هاي آموزشي فني و حرفه اي مي افزايد.

رسالت و وظایف سازمان چیست ؟ 

با استناد به مواد قانون كار،‌قانون بيكاري ، قوانین بودجه سالیانه ، مي توان گفت برخی از وظايف اصلي سازمان عبارتند از :

1-  آموزش جوانان و كارجويان غير ماهر

2- باز آموزي و ارتقا مهارت كارگران شاغل در واحد هاي صنعتي و توليدي

3- تربيت و تامين مربيان فني و حرفه اي

4- باز آموزي و تجديد مهارت كارگران تحت پوشش بيمه بيكاري

5- ارائه آموزش هاي مهارتي به فارغ التحصيلان دوره هاي كار دانش

6- نظارت بر تشكيل و اداره و فعاليت هاي مؤسسات كار آموزي آزادو صدور پروانه تاسيس براي ايشان

7 - برگزاري آزمون ها و تشخيص و تعيين صلاحيت فني و ميزان مهارت كارگران فني و واحد هاي صنفي

8 - نظارت و كنترل بر دوره هاي مراكز كارآموزي جوار كارگاه و بين كارگاهي به منظور برگزاري آزمون و تعيين صلاحيت فني   آموزش ديدگان و ارائه گواهينامه مهارت به آنان

9- اجراي دوره هاي آموزش فني و حرفه اي در پادگان ها

10- اجراي دوره هاي آموزش فني و حرفه اي در زندان ها

11- توسعه مهارت و اجرای آموزشهای فنی و حرفه ای

آموزش های فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی دارد ؟ 

برخي از بارزترين مشخصات و ويژگي هاي اين آموزش ها بطور خلاصه عبارتند از :

1 – ايجاد توان كار و احراز شغل در كارآموزان

2 – كوتاه مدت و مؤثر بودن دوره آموزشي

3 – رفع نياز واحد هاي توليدي و خدماتي به نيروي ماهر و متخصص در حد انجام كارهاي خاص

4 – ايجاد روحيه اعتماد به نفس در جوانان و آموزش ديدگان

5 – ايجاد اميد به زندگي آينده و ترسيم چشم انداز شغلي مطمئن

6 – افزايش سطح بهره وري از فعاليت هاي اقتصادي

7 – حفظ منافع و منابع ملي

8– كار آئي و مفيد بودن

9– تسريع ارتقا شخصيت كارآموزان و القا قدرت و توان كارهاي تخصصي كه منجر به تقويت بينش ، آگاهي و ... خواهد شد .

10– اثر مستقيم بر افزايش توليدا ت و رشد توليد ناخالص ملي

11– افزايش سطح ارائه كيفي خدمات و نيز تامين زير ساخت هاي صادراتي

12– كاهش هزينه ها در توليد محصولات وخدمات و افزايش سطح زندگي افراد جامعه

13– كشف استعداد ها و قابليت هاي انساني

14– توليد ارزش افزوده بيشتر و اثر مستقيم در سرعت تحقق اهداف و سياست هاي ملي

و بسياري موارد ديگر .....

 

 آموزشگاههای فنی وحرفه ای چگونه مراکز آموزشی می باشند ؟  

به استناد تبصره ماده 111 قانون کار در راستای لزوم فراگیری فن و حرفه برای کلیه اقشار جامعه ، سازمان اجازه دارد از مشارکت بخش خصوصی در اجرای آموزش ها با توجه به امکانات وسیع مورد نیاز استفاده نماید .در این راستا کلیه افراد حقیقی و حقوقی می توانند با توجه به شرایط و ضوابط هر منطقه که توسط هیأت برنامه ریزی همان منطقه تعیین می شود با استفاده از امکانات خویش نسبت به تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای اقدام نموده و با استفاده از مربیان واجد شرایط به آموزش کار آموزان در حرفه های مختلف بپردازند. به این کارآموزان پس از اتمام دوره و انجام آزمون گواهینامه اعطا خواهد شد.

نحوه اخذ گواهینامه مهارت آموزش فنی وحرفه ای به چه صورت می باشد ؟

اخذ گواهینامه مهارت بستگی به درجه مهارت متقاضی در حرفه مورد نظر دارد . متقاضیان فاقد مهارت می بایست از طریق یکی از مراکز آموزشی سازمان ( دولتی یا غیر دولتی ) آموزش های لازم را کسب نموده و از طریق همان مراکز به آزمون معرفی و پس از موفقیت در مراحل نظری ،عملی و مشاهده ای آزمون گواهینامه مهارت مربوطه را دریافت دارند.متقاضیانی که در حرفه مورد نظر دارای مهارت های علمی و عملی لازم ( از طریق کسب تجربه ) مطابق با استانداردهای سازمان  می باشند ، می توانند با مراجعه به واحد آزمون مرکز شهرستان نسبت به تکمیل پرونده و ارائه مدارک لازم اقدام و پس از موفقیت در مراحل نظری ،عملی و مشاهده ای آزمون ، گواهینامه مهارت مربوطه را دریافت دارند.

نحوه تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد به چه صورت است ؟

از آنجا که اعطای  امتیاز تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در ارتباط مستقیم با نیاز روز منطقه و تعداد آموزشگاه های موجود در همان حرفه می باشد ، علاوه براعمال مقررات خاص و رعایت شیوه نامه مربوطه در خصوص اخذ مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد،  جهت اعطای امتیاز در برخی حرفه ها نیز محدودیت خاص وجود دارد . لذا متقاضیان کسب امتیاز تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد می بایست جهت کسب اطلاعات در این خصوص به اداره  مؤسسات کارآموزی آزاد مستقر در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مراجعه نمایند .

فردی که گواهینامه او مفقود شده است برای دریافت گواهینامه جدید یا المثتی چه کاری می بایست انجام دهد ؟

به استناد ماده 14 شیوه نامه ، گواهینامه مهارت فقط یک بار برای متقاضی صادر می شود . لذا در مواردی که دارندگان گواهینامه های مهارت این سازمان بنا به هر دلیلی درخواست صدور مجدد گواهینامه را دارند از طرف ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان های ذیربط ، برای یک بار تأییدیه ارزش گواهینامه صادر می شود که دارای ارزش مساوی با گواهینامه اصلی می باشد و واحدهای آموزش و پرورش آنرا به عنوان سند ارزیابی در نظام تحصیلات کاردانش منظور نمایند .

 

گواهینامه ای را از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دریافت نموده ام و قصد دارم به خارج از کشور رفته و از مزایای این گواهینامه بهره مند شوم ، لطفاً راهنمائی فرمائید ؟

بر اساس ماده 15- تبصره 1 شیوه نامه – متقاضی ، درخواست خود را به همراه اصل و یک برگ فتوکپی گواهینامه مهارتی به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مربوط جهت بررسی و اظهار نظر ارائه می دهند .

 

من یک فرد شاغل در بازار کار هستم و بطور تجربی با حرفه ای کاملاً آشنا هستم و فکر می کنم مهارت لازم را برای دریافت گواهینامه دارم ، خواهشمندم راهنمائی فرمائید چگونه می توانم گواهینامه سازمان را دریافت نمایم ؟ 

با مراجعه به اداره کل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای محل زندگی خود جهت ثبت نام و شرکت در آزمونهای ادواری ( کتبی و عملی ) نسبت به دریافت گواهینامه اقدام نمایند .

 

قصد دارم در یکی از آزمون های حرفه های آموزشی شرکت نمایم ، لطفاً مراجع آزمون و یا مراجع آموزشی را معرفی فرمائید تا بتوانم خود را برای آزمون آماده نمایم ؟ 

مراجع آموزشی همان استانداردهای مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد و متقاضیان جهت ثبت نام می تواند به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای محل زندگی خود جهت تعیین مرکز مراجعه نمایند .

 

من از مدت ها قبل ترک تحصیل نموده ام و قصد دارم در یکی از حرفه ها بطور شبانه روزی دیپلم بگیرم ، لطفاً راهنمائی فرمائید باید چکار کنم ؟  

مراجعه به آموزش و پرورش محل زندگی و تطبیق واحدهای گذرانده شده و گذراندن دوره های آموزشی
فنی و حرفه ای تحت نظر مراکز آموزشی دولتی یا خصوصی سازمان

من از مدت ها قبل به عنوان مربی آموزشی در آموزشگاههای سازمان مشغول فعالیت هستم و قصد دارم بعنوان آزمونگر عملی و یا طراح سئوال با این سازمان همکاری کنم ، لطفاً راهنمائی فرمائید ؟ 

« احراز و تأئید صلاحیت آزمونگران توسط ستاد ارزشیابی مهارت استان برابر ضوابط ذیل »

- داشتن گواهی مبنی بر گذراندن دوره آموزش سنجش و ارزشیابی

- داشتن تأئیدیه صلاحیت حرفه ای توسط اتحادیه صنفی مربوطه ( چنانچه آزمونگر از اصناف انتخاب شود ) .

- داشتن مدرک و رشته تحصیلی حداقل مطابق استاندارد مهارت آموزشی حرفه مربوطه

- حسن شهرت و نداشتن سوء پیشینه

تبصره :چنانچه آزمونگر کسری مدرک تحصیلی داشته باشد ستاد ارزشیابی مهارت استان با توجه به تجارب و مهارت آزمونگر تصمیم گیری می نماید .

افراد واجد شرایط می توانند جهت ثبت نام به سایت آزمونگران و طراحان سئوال و نقشه کار عملی به سایت www.idbse.ir/sharyet.phpمراجعه و ثبت نام نمایند .

مدارک و یا شرایط لازم برای آزمون ادواری چیست ؟ لطفاً راهنمائی فرمائید ؟ 

« مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام »

-        کپی شناسنامه ( یک برگ )

-         کپی کارت ملی ( یک برگ )

-         عکس 4×3 تمام رخ یا زمینه سفید کاملاً روشن و برای خواهران با حجاب کامل ( پشت نویسی شده )

-         کپی از مدرک تحصیلی مورد نیاز و یا کارنامه تحصیلی با مهر و امضاء مدرسه

-         برای افرادی که متقاضی ثبت نام در حرفه های درجه یک و یا حرفه های دارای پیش نیاز ارائه مدرک درجه 2 و یا پیش نیاز الزامی است .

-         واریز فیش واریزی به مبلغ 40000 ریال بابت هزینه تشریفات آزمون ( شماره حساب جهت واریز هزینه تشریفات آزمون را از مرکز مربوطه در استان دریافت نمایند .

« شرایط ثبت نام »

-         دارا بودن حداقل 15 سال تمام

-         تابعیت ایرانی یا دارا بودن کارت اقامت در ایران

-         دارا بودن مدرک تحصیلی متناسب یا حرفه مورد نظر

-         هر داوطلب فقط دو بار در طول سال می تواند در آزمون ادواری یک حرفه شرکت نماید .

-         در هر دوره داوطلب تنها مجاز به انتخاب یک حرفه می باشد .

 

آیا برای گواهینامه و شرکت در آزمون ادواری رعایت پیش  نیاز الزامی است ؟ مثلاً می توانم بطور مستقیم گواهینامه درجه 1 سازمان را بدون دارا بودن گواهینامه درجه 2 دریافت نمایم ؟ 

رعایت پیش نیاز در آزمون ادواری ضروری بوده و متقاضیان محترم حتماً باید پیش نیاز حرفه مورد آزمون خود را قبلآً از طریق شرکت در آزمون و اخذ گواهینامه مربوطه داشته باشند .

آیا آزمونهای این سازمان فقط بصورت کتبی و یا فقط عملی است ؟ لطفاً راهنمائی فرمائید و شرایط قبولی در آزمون های این سازمان را توضیح دهید ؟ 

آزمون ها به دو صورت کتبی و عملی برای هر حرفه برگزار میگردد و چنانچه آزمون شونده با احتساب ضرائب مقرر (70 ≤ نمره آزمون عملی × 75/0 + نمره آزمون کتبی × 25/0 = معدل ) حد نصاب معدل 70 را کسب ننماید می بایست پس از طی دوره جبرانی و رفع کسر مهارت در آزمون مجدد عملی همزمان با آزمون کارآموزان مرحله بعد شرکت نماید .

 

فراخوان های سازمانی
اطلاع رسانی جلوگیری از فساد
گزارش عملکرد 1400 اداره کل
اطلاعیه های آزمون
معرفی مراکز و دفترچه دوره های آموزشی
ورود به سامانه ثبت تقاضاهای آموزشی
شبکه تجهیزات کارگاهی
مهارت آموزی در محیط کار واقعی
درگاه ملی مجوزهای کشور
فیش حقوقی
سامانه استعداد یابی مهارتی
پیوند های سایت
سامانه ها
شبکه های اجتماعی
اطلاعات آماری
شوراهای فرهنگی ومذهبی